پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی

پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی

علت پاره شدن لباس در لباسشویی را همراه با نحوه رفع مشکل به صورت کامل شرح داده ایم تا بعد از شستشو از پاره شدن ، نخ کش شدن ، سوراخ شدن لباس در لباسشویی جلوگیری نمایید.

کاربران گرامی، اگر به دنبال دلایل پاره یا سوراخ شدن لباس در لباسشویی خود هستید به مطالعه مقاله جامع مکس کالا  بپردازید و اگر سوالی که در حین رفع مشکل دارید، کافی است در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) یا بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید تا کارشناسان آی پی جوابگوی مشکل شما باشند.

 

در مقاله راهکارهای مقاله با پاره یا سوراخ شدن لباس در ماشین لباسشویی به موارد زیر میپردازیم:

7 علت پاره یا سوراخ شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی

در بین عموم این عقیده رواج دارد که شستشوی لباس با ماشین لباسشویی آسیب کمتری نسبت به شستشو با دست به لباس می‌زند. با این وجود گاهی پس از شستشو؛ متوجه سوراخ، نخ کش یا پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی می‌شوید. علت چیست؟ شما باید هر احتمالی را که موجب پارگی لباستان می‌شود بررسی کنید و با برطرف کردن آن مانع پارگی لباس‌های بیشتری شوید. باید به این نکته توجه کنید که در برخی موارد پارگی لباسها در ماشین لباسشویی علت‌های مختلفی دارد.

7 علت پاره شدن لباس ها در ماشین لباسشویی به شرح زیر میباشد:

 1. تنظیم دور تند نامناسب
 2. همراه بودن اجسام تیز در میان لباس ها
 3. استفاده از مایع سفید کننده
 4. عدم رعایت استاندارد ظرفیت لباسشویی
 5. تنظیم نامناسب برنامه شستشو
 6. عدم کارکرد درست خشک کن
 7. لبه های تیز لباسشویی

اگر لباس های شما پس از شسته شدن توسط ماشین لباسشویی پاره میشوند یا لباسشویی شما دچار مشکل شده است میتوانید از لینک های زیر برای تماس با نمایندگی مجاز استفاده کنید:

 

تنظیم دور تند در پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی تاثیر دارد

هنگامی که ماشین لباسشویی برای شستشوی لباس از دور تند استفاده کند احتمال آسیب دیدن و پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی وجود دارد. برای جلوگیری از آسیب احتمالی لباس ، باید :

 • هر لباس را متناسب با جنس و نوع آن بر مبنای برنامه‌ی اختصاص یافته به آن به صورت جداگانه شستشو داد.
 • برای مثال اگر لباس‌های ابریشمی با لباس‌های پشمی شستشو شود احتمال پاره شدن لباس‌های ابریشمی بسیار بالا است.
 • در کنار جدا سازی لباس‌ها از لحاظ جنسیت ، سرعت شستشو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • برای مثال لباس‌های ابریشمی باید با دور پایین و لباس‌های پشمی و ضخیم با حداکثر سرعت و دور بالا شستشو شود در غیر این صورت احتمال آسیب دیدن لباس‌های ابریشمی و از فرم افتادن لباس‌های ضخیم می‌شود.

 

تاثیر وجود اجسام تیز میان لباس‌ها در پارگی یا سوراخ شدن لباس ها در لباسشویی

در برخی موارد اجسام تیز مانند لبه‌ی زیپ‌ها ، برخی دکمه‌های لبه دار ، فنر لباس‌های زیر زنانه ، جا ماندن وسیله تیز در جیب لباس‌ها و… هنگام شستشو به الیاف سایر لباس‌ها گیر کرده و موجب نخ کش و پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی می‌شود. در برخی موارد گیره اتصال پرده به میله، هنگام شستشوی پرده باعث پارگی پرده شده است.

برای اینکه با چنین مواردی کمتر مواجه شوید و لباس‌های شما حین عمل شستشو آسیب کمتری ببینند :

 •  حتما جیب‌ها را بررسی کنید، زیپ لباس‌ها را ببندید ، لباس‌های زیر فنر دار را با دست بشورید و در صورت امکان لباس را پشت و رو کنید تا الیاف رویی لباس آسیب کمتری ببیند.

تاثیر استفاده از مایع سفید کننده در پاره شدن لباس ها در ماشین لباسشویی

هرگز مایع سفید کننده را قبل از رقیق کردن با آب داخل ماشین لباسشویی نریزید. برخورد مستقیم سفید کننده غلیظ با الیاف لباس باعث تغییر رنگ و ایجاد پوسیدگی در تاروپود و پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی می‌شود.

برای جلوگیری از چنین اتفاقی سفید کننده لباس را هنگام عمل شستشو داخل محفظه مربوط به سفید کننده بریزید تا با آب رقیق شده و آسیب کمتری به الیاف لباس وارد کند.

تاثیر پر کردن بیش از ظرفیت در پاره شدن لباس در لباسشویی

پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی علاوه بر اینکه مانع تمیز شدن لباس‌ها و گره خوردن آن‌ها می‌شود، ممکن است بر اثر فشار و اصطکاک تاروپود لباس‌ها بر روی یکدیگر،گیر کردن زیپ و دکمه‌ها به الیاف لباس‌ها و یا گیر کردن لباس‌ها بین لبه‌ی مخزن شستشو و واشر درب ماشین لباسشویی موجب پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی شود. به همین منظور همیشه ماشین لباسشویی را کمی کمتر از ظرفیت نهایی پر کنید به نحوی که به اندازه قرار گرفتن یک دست بر روی لباس‌ها جا داشته باشد.

تاثیر کم بودن میزان لباس هنگام شستشو در سوراخ شدن لباس در لباسشویی

برخی تصور می‌کنند اگر ماشین لباسشویی با حجم کم لباس کار کند فشار کمتری به دستگاه وارد می‌شود. این تصور کاملا اشتباه است. حجم کم لباس علاوه بر اینکه هنگام شستشو به کمک فنرهای ماشین لباسشویی فشار می‌آورد ، تار و پود لباس ها را بر اثر چرخش بیش از حد نابود و موجب پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی می‌شود. بنابراین همیشه باید حد تعادل را در میزان لباس‌های ماشین لباسشویی رعایت کرد.

تاثیر تنظیم نامناسب برنامه شستشو با جنسیت لباس در پاره شدن لباس در لباسشویی

در همه ماشین لباسشویی‌های موجود در بازار برنامه‌های شستشو متناسب با جنسیت لباس تفکیک شده است. برای مثال برنامه شستشوی لباس پشمی با لباس نخی از لحاظ سرعت شستشو ، درجه حرارت آب مورد استفاده برای شستشو و دور چرخش خشک کن متفاوت است. در مواردی که مجبور به شستشوی دو جنس مختلف با هم هستید، لباس‌های لطیف‌تر را در توری مخصوص قرار دهید تا کمتر آسیب دیده و حالت خود را  از دست دهند.

چنانچه نمی‌توانید برنامه درست متناسب با جنس لباستان را انتخاب کنید بهتر است از درجه الیاف حساس برای تمامی شستشو‌ها استفاده کنید تا الیاف لباس‌ها پس از شستشو سالم بمانند.

تاثیر درست کار نکردن خشک کن در پارگی لباس در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی عموما با تندتر چرخیدن سعی در خشک کردن لباس‌ها دارد. چنانچه ماشین لباسشویی حین خشک کردن تعادل نداشته باشد و به اصطلاح بالانس نباشد، لباس‌ها به محفظه گیر کرده و ممکن است موجب پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی شود. در برخی مواقع خط‌هایی مانند سوختگی بر اثر اصطکاک سریع لباس با بدنه یا محفظه دیده می‌شود.

به همین منظور بهتر است :

 • هنگام روشن کردن ماشین لباسشویی دکمه راحت اتو شدن(easy iron) را فشار دهید تا سرعت چرخش ماشین لباسشویی حین خشک کردن کمتر شده و علاوه بر کمتر چروک شدن ، لباس‌ها آسیب کمتری ببیند.
 • بهتر است سرعت چرخش را بر روی 600 دور تنظیم کنید تا کمتر شاهد پارگی لباس‌ها باشید.
 • برای شستشو شلوارهای جین امروزی که زیپ دار هستند حتما از توری استفاده کنید چون ممکن است موجب پارگی بیش تر و حتی بلا استفاده شدنشان شود.

تاثیر لبه‌های تیز داخل دستگاه در پارگی لباس در ماشین لباسشویی

دیگ داخل ماشین لباسشویی از طریق حمل کننده‌های فلزی و گاهی پلاستیکی که در اطراف دیگ قرار گرفته می‌چرخد. در برخی موارد شکستن و یا خارج شدن این حمل کننده‌ها از جای خود ، تیزی‌هایی داخل دیگ ایجاد می‌کند که حین چرخش موجب نخ کش و پاره شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی می‌شود.

به همین منظور همیشه قبل از قرار دادن لباس‌ها، داخل دیگ ماشین لباسشویی را بررسی کنید. آسیب دیدن هر کدام از این حمل کننده ها علاوه بر ایجاد پارگی در لباس‌ها خسارات بیشتری ممکن است ببار آورد، لذا باید سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

بررسی کمد و کشوی لباس قبل از شستشو در لباسشویی

چنانچه بعد از دیدن پارگی لباس تمام موارد بالا را چک کردید و علت پارگی هیچ یک از موارد بالا نبود، کمد و کشو لباس‌‌ها را بررسی کنید.

در برخی موارد انباشته شدن لباس‎‌ها ، فشردگی آن‌ها در کمد و کشو لباس‌ها و حتی وجود حشرات ریز مانند مورچه و سوسک و… موجب ایجاد سوراخ‌های بسیار ریز بر روی لباس‌ها می‌شود که پس از انجام شستشو این سوراخ‌ها بزرگ‌تر و مشهود می‌شود و گمان می‌کنید علت پارگی ؛ ماشین لباسشویی است.

نکاتی برای جلوگیری از پاره یا سوراخ شدن لباس در ماشین لباسشویی

برای پاره یا سوراخ نشدن لباس‌ها هنگام استفاده از ماشین لباسشویی باید نکاتی را رعایت کرد:

 • از سفید کننده و شوینده به حد کافی استفاده کنید.
 • در مرحله دوم آبکشی یک لیوان سرکه سفید داخل محفظه بریزید تا باقی مانده شوینده از لباس پاک شده و مانع پوسیدگی لباس به مرور زمان شود.
 • ماشین لباسشویی را هرگز کمتر و یا بیشتر از حد مجاز پر نکنید.
 • ماشین لباسشویی را بیشتر از دو بار در طول روز روشن نکنید.
 • همیشه چرخه ملایم را انتخاب کنید.
 • هرگز پودر را مابین لباس‌ها نریزید.
 • ریختن پودر ما بین لباس‌ها در دیگ مانع تقسیم مساوی پودر بین لباس‌ها شده و باعث تمیز نشدن و یا ایجاد پوسیدگی در لباس و یا باقی ماندن پودر در بین لباس‌ها می‌شود.
 • متناسب با جنسیت لباس و میزان کثیفی آن درجه دمای آب شستشو را انتخاب کنید.
 • ماشین لباسشویی را هر از چند گاهی با محلول جوش شیرین و سرکه سفید ضدعفونی کنید تا باکتریایی نشود.
 • داخل دیگ ماشین لباسشویی را با چراغ قوه چک کنید ممکن است گیر کردن جسم نوک تیز داخل دیگ موجب پارگی لباس‌ می‌شود.

نتیجه گیری در مورد علت های پاره یا سوراخ شدن لباس ها در ماشین لباسشویی

اگر قبلا لباس ها را برای شستشو در لباسشویی می انداختید و بعد از فرایند شستشو متوجه پاره شدن، سوراخ شدن یا نخ کش شدن آن ها میشدید؛ با مطالعه مقاله علت پاره شدن لباس در لباسشویی دیگر این اتفاق برای شما نمی افتد، تعمیرکار مکس کالا  در این قسمت به نکات چکیده از این مقاله و نحوه رفع مشکل پارگی لباس در لباسشویی میپردازد :

 • قبل از اینکه لباس ها را در لباسشویی بی اندازید آنها را به درستی تفکیک کنید.
 • جیب لباس ها را بگردید تا اشیا تیز و برنده در آن ها نباشد.
 • از مایع سفید کننده غلیظ که بافت لباس را خراب میکند برای شستشو استفاده نکنید.
 • انتخاب درست ظرفیت لباس در لباسشویی را بدانید.
 • مقاله انتخاب درست برنامه شستشو در لباسشویی را با دقت مطالعه کنید تا بدانید برای هر جنس لباس از چه برنامه ای استفاده کنید.

چنانچه ماشین لباسشویی شما موجب پارگی لباس‌هایتان می‌شود ، ابتدا خود مواردی که در بالا عنوان شد را بررسی کنید. اگر همچنان مشکل پابرجا بود و نتوانستید علت را پیدا کنید فقط کافی است با مکس کالا  نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی در برند‌های مختلف تماس بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن تعمیرکاران حرفه‌ای این مجموعه در محل و منزل شما حاضر شده و عیوب ماشین لباسشویی شما را برطرف نمایند.

خدمات تعمیرات آی.پی امداد به صورت شبانه روزی و در 7 روز هفته در سطح شهر تهران صورت می‌گیرد. این خدمات برای کسب اطمینان مشتریان گارانتی شده و بر اساس نرخ مصوب محاسبه می‌گردد. بنابراین کاملا اقتصادی و به صرفه است.

دیدگاه شما

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.